Stoja Trade nadaljuje svojo podporo razvoju gradbeništva na slovensko-hrvaški poslovni konferenci

Profesor Jože P. Damijan je predstavil analizo makroekonomskih učinkov javnih investicij in poudaril pomen gradbeništva za gospodarsko rast. Opozoril je na visoko volatilnost gradbenega sektorja v Sloveniji in na Hrvaškem ter potrebo po dolgoročnem načrtovanju in infrastrukturnem skladu za stabilna vlaganja. Povedal je, da bi Slovenija potrebovala 1,7 milijarde evrov letnih vlaganj v infrastrukturo, da bi zagotovila stabilno rast. Damijan je izpostavil tudi, da vsak evro, vložen v gradbeništvo, ustvari 1,3 evra dodatne vrednosti ter poudaril pomembnost podpore domačim izvajalcem.

Jože P. Damijan je povedal, da je gradbeništvo tako v Sloveniji kot na Hrvaškem v zadnjih letih v rasti. Opozoril pa je na visoko volatilnost v gradbeni aktivnosti. FOTO: Leon Vidic/Delo
Gradbeni projekti do leta 2030 in sodelovanje slovenskih in hrvaških podjetij
Prvo omizje konference je bilo posvečeno gradbenim projektom do leta 2030 in možnostim sodelovanja slovenskih in hrvaških gradbenih podjetij. Udeleženci, med njimi predstavniki podjetij Kolektor CPG, GH Holding, Hrvaških cest in Gospodarske zbornice Slovenije, so razpravljali o ključnih infrastrukturnih projektih na obeh straneh meje. Kristjan Mugerli iz Kolektorja CPG je izpostavil prednosti dela v Sloveniji in na Hrvaškem, medtem ko je Vesna Nahtigal iz Gospodarske zbornice Slovenije opozorila na težave s pomanjkanjem delovne sile.

Tema prvega omizja, v uvodu katerega je profesor Jože P. Damijan z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani predstavil makroekonomski pomen domače gradbene industrije, so bili gradbeni projekti do leta 2030 in možnosti sodelovanja slovenskih in hrvaških gradbenih podjetij. FOTO: Leon Vidic/Delo
Tveganja pri gradbenih projektih
Na slovensko-hrvaški poslovni konferenci je Damir Pelak iz GrECo International predstavil tveganja, ki lahko ogrozijo gradbene projekte. Poudaril je, da so največje izgube zaradi škod na projektih običajno najdražje, zato je ključno ustrezno obvladovanje tveganj. Pelak je tudi opozoril na različna tveganja, kot so časovni in finančni načrti, kompleksnost projektov, pomanjkanje kadrov ter naravne in politične katastrofe.

Nagovor Damirja Pelaka na slovensko-hrvaški poslovni konferenci Investicije v gradbeništvu 2025. FOTO: Leon Vidic/Delo
Vpliv novih tehnologij na produktivnost v gradbeništvu
Druga okrogla miza konference je bila osredotočena na vpliv novih tehnologij na produktivnost v gradbeništvu. Udeleženci so se strinjali, da je potrebna standardizacija, zlasti pri uporabi modela BIM (Building Information Modeling). Miha Lampret iz Kolektorja Koling je poudaril, da se v podjetju vlagajo v modularno gradnjo, ki omogoča hitrejšo in cenejšo izvedbo projektov, medtem ko dr. Tomaž Vuk iz Alpacem Cementa opozarja na potrebo po večji digitalizaciji v gradbeništvu.

Rdeča nit druge okrogle mize je bila vpliv novih tehnologij na produktivnost v gradbeništvu. FOTO: Leon Vidic/Delo
Drugi dan slovensko-hrvaške poslovne konference je ponovno potrdil, da Stoja Trade ostaja ključni igralec v gradbenem sektorju v regiji. Naša vloga kot pokrovitelja in pomembnega udeleženca v tem dogodku potrjuje našo zavezanost nadaljnjemu razvoju gradbeništva in infrastrukture ter kreiranju priložnosti za rast in sodelovanje v tem strateškem sektorju.
Celotno konferenco lahko spremljate tukaj: https://www.youtube.com/watch?v=2fsDB6JVb6g&t=1s
Vir: Delo.si